Večerní červánky z kokpitu

Každý pilot je romantik. Mnoho z nás u letectví drží láska k tomu výjimečnému pocitu svobody při pohledu na svět z kokpitu. Čím jiným tedy překvapit partnerku, než tímto prožitkem v kombinaci s oslnivými červánky na večerním horizontu. Let za soumraku je strhující podívaná, která se nikdy neokouká.

Večerní červánky z kokpitu

Každý pilot je romantik. Mnoho z nás u letectví drží láska k tomu výjimečnému pocitu svobody při pohledu na svět z kokpitu. Čím jiným tedy překvapit partnerku, než tímto prožitkem v kombinaci s oslnivými červánky na večerním horizontu. Let za soumraku je strhující podívaná, která se nikdy neokouká.

Výška letu: mezi 500 a 1.000 metry
Cestovní rychlost: až 200 km/h
Letový čas: 30 minut
Délka: 90 km
Trasa: Brno – Pavlovské vrchy – Brno

Mapa

Průběh dne

Tento let jsem měl naplánovaný už několik týdnů a jen jsem doufal, že vyjde vhodné počasí. Byl překvapením pro partnerku, která už delší dobu zasněně vzpomínala na západy slunce z dovolené. Ty si v našem městském bytě bez výhledu bohužel nemůžeme vychutnat, ale naštěstí mám mazané řešení.

Když jsme se blížili známou cestou k hangárům, bylo už jasné, co nás za chvíli čeká. Bez spěchu kontrolujeme letadlo a užíváme si atmosféru zdánlivě opuštěného letiště před soumrakem. Pohodlně se usadíme, dostáváme povolení k pojíždění a vzletu z dráhy 09 a krátce poté míříme přímo k centru Brna.

Červánky na Brněnském letišti Tuřany
Červánky na Brněnském letišti Tuřany

Na rádiu neslyšíme žádná vysílání, podle očekávání máme brněnské nebe jen pro sebe. Stíny budov se začínají prodlužovat a zdůrazňují jejich obrysy. Ve městě je znát čilý ruch letního večera. Je okouzlující vznášet se nad důvěrně známými místy s vědomím, že nikdo jiný nevidí v tento okamžik to, co my. 

Letíme přes náměstí Svobody, místem našeho prvního setkání. Snažíme se zahlédnout zahrádku, kde jsme si udělali první táborák. Partnerka s nadšením ukazuje na stezku, kam spolu chodíme běhat. Z perspektivy v kokpitu postupně pozorujeme všechny společná oblíbená místa zalitá do zlaté barvy večera.

Po chvilce kroužení nad městem se vydáme k jihu, společně s proudem červenobílých světel aut na dálnici. Na západě se začíná rozehrávat symfonie pastelových tónů. Krajina najednou vypadá odlišně, pole vypadají jako v jednom ohni, zelené kopce jsou sytější.

Nejhezčí pohled je ovšem na blyštivé odrazy od velké plochy Mušovských jezer, už z dálky září všemi barvami. Stáhnu výkon motoru na nižší otáčky a zpomalíme. Letíme podél úbočí Pálavských vrchů a nemáme kam spěchat, tenhle okamžik si chceme dosyta vychutnat. Propojím telefon s rádiem a pustím do sluchátek High Hopes od Pink Floyd. Dokonalé.

Doba soumraku se nezadržitelně blíží, proto měníme kurz zpátky na sever k Tuřanům. Pod námi se postupně rozsvěcují světla vesniček a pár posledních zemědělců na polích už taky míří domů. Večerní vítr je jako obvykle klidný, krátce před soumrakem hladce přistáváme.

Červánky nad Brnem
Červánky nad Brnem

Radost v tváři partnerky je ta nejlepší odměna. Náš koníček jsou dobré restaurace a bez zaváhání se shodneme, že tento zážitek byl lepší, než leckterá drahá večeře. Pouze touhu po západech slunce se mi nepodařilo nasytit, právě naopak. Po této podívané se partnerce prý začalo stýskat po červáncích u moře o to víc. S úsměvem si pomyslím, že i s tím může pomoci oblíbená Cessna. Ale raději mlčím, abych nepokazil další překvapení…

Sezóna

Ideální doba pro romantické západy slunce je kdykoliv se naskytnou. Nejpestřejší paletu barev v krajině uvidíte na podzim, na jaře a v létě si vychutnáte zlatá pole, sytě zelené lesy a louky.Proč letadlem s Volantis Advisory s.r.o.:

  • piloti se zkušenostmi z destinací, víme kam stojí za to zajít
  • před letem i po letu nespěcháme – fotky, seznámení s letadlem
  • letadlo má pečlivě umytá okna pro fotky bez chybičky
  • kvalitní sluchátka s maximálním tlumením hluku
  • zážitek z odletu z mezinárodního letiště Brno v malém letadle
  • kyslík na palubě v případě potřeby
  • krásný DÁRKOVÝ POUKAZ pokud je let překvapením
  • dostanete detailní mapu s trasou a významnými body pro přehled během letu