Po stopách hradů a zámků

Hrad Pernštejn
Výlet po pamětihodnostech na sever od Brna jsme provedli podle tradičního zadání; vidět za hodinu co nejvíc zajímavých míst. Díky kopcovité krajině na nás čekaly impozantní hrady, několik zámků, proslulý Moravský kras a na závěr Drahanská vrchovina.
Hrad Pernštejn

Po stopách hradů a zámků

Výlet po pamětihodnostech na sever od Brna jsme provedli podle tradičního zadání; vidět za hodinu co nejvíc zajímavých míst. Díky kopcovité krajině na nás čekaly impozantní hrady, několik zámků, proslulý Moravský kras a na závěr Drahanská vrchovina.

Výška letu: mezi 500 a 1.000 metry
Cestovní rychlost: až 220 km/h
Letový čas: 55 minut
Délka: 155 km
Trasa: Brno – Masarykův okruh – hrad Veveří – hrad Pernštejn – vodní nádrž Vír – hrad Svojanov – zámek Kunštát – zámek Boskovice – zámek Rájec – Moravský kras – Jedovnice – Brno

Mapa

Průběh dne

Na letišti jsme už brzy ráno, abychom si užili památky, které vyniknou nejlépe se sluncem těsně nad obzorem. Bouřky z předchozího dne po sobě nechaly vymetenou oblohu slibující příjemné letové podmínky. Jediný provoz v Tuřanech je nákladní Boeing 757 společnosti DHL, jehož přistání s chutí sledujeme přes sklo kabiny naší Cessny 172 poslušně čekající na vzlet.

Vzneseme se z dráhy 27 a pokračujeme rovnou na Masarykův okruh. Brzy ráno zeje prázdnotou, ale snadno si představíte jeho podobu, když ještě byl dějištěm mezinárodního závodu Grand Prix. Brněnští patrioti s benzínem v krvi můžou z nadhledu rozpoznat původní závodní trasu od Ostrovačic až do Nového Lískovce.

Masarykův okruh, Grand Prix
Masarykův okruh, Grand Prix

Za okruhem točíme doprava přes Podkomorské lesy směrem na Veveří. Původně románské sídlo zde stojí už přes 800 let a pomyslně dohlíží na průtok Svratky do Brněnské přehrady. Držíme se ve výšce 2.000 stop a sledujeme, jak věž hradu vrhá dlouhý stín přes nádvoří.

Hrad Veveří
Hrad Veveří

K dosažení dalšího cíle můžeme ignorovat GPS navigaci a jen sledovat Svratku. Společně s železniční tratí nás provede údolím od Tišnova až do Nedvědice. Po cestě se ještě pokocháme klášterem Porta Coeli, další ze staveb s historií sahající do dávné minulosti.

Oproti jiným slavným hradům je Pernštejn schovaný mezi ostatními kopci, ale stačí nastoupat o pár stovek metrů výš a můžete si zasoutěžit o to, kdo ho nejdřív spatří. Tuto novogotickou památku se žádnému vojsku nepodařilo dobýt, a my se tomu při pohledu na strmé srázy kolem příliš nedivíme. Reprezentativní dojem dotváří zahrada v podhradí zrekonstruovaná teprve před pár lety.

Hrad Pernštejn
Hrad Pernštejn

Pět minut na sever od Nedvědice vidíme odlesky vodní hladiny z nádrže Vír a její majestátní přehradní hráz chlubící se titulem třetí nejvyšší v Česku. Nastavuji kurz na severovýchod, po levé straně míjíme Bystré a za dvě minuty už kroužíme nad Svojanovem. Hrad z dob Přemysla Otakara II včetně zachovalého opevnění sloužil k ochraně obchodní cesty do Litomyšle. Kruhové hradby a vysoká obranná věž působí bytelným a odstrašujícím dojmem. Rozjímám nad tím, jak asi vypadalo okolí v době, kdy lidé sedlali temperamentní koně místo ocelových ptáků.

Další zastávka je Kunštát, nejstarší zámek na Moravě. Pochází odtud Jiřík z Kunštátu, lépe známý jako král Jiří z Poděbrad. Jediný český král z panského stavu, který dokonce navrhoval vytvoření mírové organizace evropských národů půl tisíciletí předtím, než vznikla globální OSN. Pohled na jeho rodiště zanechává opravdu silný dojem.

Pokračujeme k baroknímu zámečku v Lysicích oblíbeném pro jeho nádhernou zahradu s promenádní kolonádou. Přeletíme Boskovickou brázdu směrem ke kopci vedle Boskovic, kde už z dálky vidíme torzo hradu. Přesně pod ním leží mnohem lépe zachovalý zámek s amfiteátrem letního kina. Za dalších pár minut jsme u posledního zámku dnešního výletu v Rájci nad Svitavou, ojedinělým pro jeho styl z doby Ludvíka XVI.

Přesyceni historickými památkami uvolňujeme oči nad hustými lesy Moravského krasu a zkoušíme dohlédnout až na dno Macochy. Sluníčko je bohužel příliš nízko, snad budeme mít štěstí někdy příště, až poletíme kolem v pravé poledne. Nad rybníkem v Jedovnicích pozorujeme prázdné parkoviště u stánku s občerstvením, v sezóně obvykle zaplněné motorkáři z celého okolí. Jen malé dítě na procházce s rodiči nám energicky mává, a tak mu pozdrav oplácíme kloněním křídel.

Do přistání v Tuřanech zbývá deset minut. Kolem se rozkládají mírně zvlněné kopce Drahanské vrchoviny, ze kterých slunce místy zvedá jemnou páru po včerejším dešti. Občas přemýšlím, jestli je hezčí výhled na tyto přírodní krásy, nebo dechberoucí stavby stvořené člověkem. Naštěstí nemusíme dělat kompromisy.

Přistáváme za necelou hodinu od startu. Pracovní den v kanceláři před námi je hned mnohem příjemnější. Po letu nad ikonickými místy staletí zdobících krajinu se najedou nic nezdá příliš důležité, neodkladné, nebo neřešitelné. Létání zkrátka dává nadhled ve všech směrech.

Sezóna

Trasu jsme vyzkoušeli v červnu, užijete si ji ale celoročně. V létě oceníte pestřejší zahrady u zámků, v zimě vyniká hrubá síla hradů oproti holé krajině.Proč letadlem s Volantis Advisory s.r.o.:

  • piloti se zkušenostmi z destinací, víme kam stojí za to zajít
  • před letem i po letu nespěcháme – fotky, seznámení s letadlem
  • letadlo má pečlivě umytá okna pro fotky bez chybičky
  • kvalitní sluchátka s maximálním tlumením hluku
  • zážitek z odletu z mezinárodního letiště Brno v malém letadle
  • kyslík na palubě v případě potřeby
  • krásný DÁRKOVÝ POUKAZ pokud je let překvapením
  • dostanete detailní mapu s trasou a významnými body pro přehled během letu